Rozwód z orzeczeniem o winie – czy wpływa na podział majątku?

Małżonkowie, którzy decydują się na rozwiązanie związku małżeńskiego, a sąd orzeka rozwód z winy jednego małżonków, często zadają swoim prawnikom pytania na temat podziału majątku. Rozwiewamy wątpliwości na temat tego, czy istnieje szansa uzyskania większego majątku w sytuacji rozwodu z orzeczeniem o winie jednego z małżonków.

Jak przebiega sprawa o podział majątku po rozwodzie z orzeczeniem o winie?

Sprawa o podział majątku zawsze przebiega tak samo. Wpływu na jej przebieg nie ma fakt, czy rozwód został udzielony z orzeczeniem o winie jednego z małżonków, winy obojga małżonków czy też bez orzekania o winie.

Jak najczęściej orzeka sąd?

Nawet jeśli jeden z małżonków ponosi wyłączną winę za rozpad małżeństwa, wciąż ma on takie samo prawo do zachowania swojej części majątku jak drugi z małżonków, którego winy w rozpadzie pożycia małżeńskiego nie ma. Dlatego najczęściej sąd ustala, że małżonkowie mają równe udziały w wypracowaniu wspólnego majątku i podzieli go po połowie. W większości przypadków nie będą miały znaczenia takie fakty, jak min. to, który z małżonków dopuścił się zdrady, porzucił rodzinę lub w inny sposób przyczynił się do rozpadu pożycia.

Kiedy można liczyć na podział majątku na korzyść małżonka nieponoszącego winy?

Sytuacją, w której sąd może podjąć decyzję o niedzieleniu majątku po równo między oboje eksmałżonków, ale uwzględnieniu winy i przyznaniu jego większej części stronie, która nie ponosi winy, jest orzeczenie o winie na tle finansowym. Innymi słowy, może tak się stać, jeśli to kwestie finansowe stały się powodem rozpadu małżeństwa, np. trwonienie środków finansowych lub materialnych, hazard, defraudacja lub jakikolwiek inny sposób trwonienia wspólnego majątku.

Jeśli jednak przyczyną rozpadu małżeństwa nie były wspomniane kwestie finansowe, wówczas nawet wyłączna wina jednego z małżonków nie będzie miała wpływu na podział majątku.

Czy może wydawać się to niesprawiedliwe?

Z ludzkiego punktu widzenia, a przede wszystkim z perspektywy pokrzywdzonego małżonka, takie przepisy mogą faktycznie wydawać się niesprawiedliwe i krzywdzące. Jednak sprawy o podział majątku to zupełnie inna kwestia niż rozstrzyganie o winie. Dlatego niestety w sprawach o podział majątku emocje, szczególnie te negatywne, nie są dobrym sprzymierzeńcem i na pewno nie pomagają w czasie postępowania.

W tonowaniu emocji i skupieniu się właściwym aspekcie sprawy o podział majątku na pewno pomoże doświadczony adwokat rozwodowy – Kraków i inne duże i mniejsze miejscowości mogą pochwalić się kancelariami, które posiadają bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw rozwodowych i spraw o podział majątku, dlatego znalezienie skutecznej pomocy prawnej nie jest dzisiaj problemem.

Dodaj komentarz