Własny biznes w UK – jaki typ spółki założyć?

Założenie własnego biznesu w UK jest bardzo proste. Nie bez powodu tak wielu Polaków decyduje się otworzyć własną firmę właśnie tutaj. Choć spółka limited jest zdecydowanie najpopularniejszą formą działalności, to nawet decydując się na nią musimy podjąć decyzję o tym, który z jej czterech typów jest dla nas najlepszy.

Private company limited by shares

W tłumaczeniu nazwa ta oznacza spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością do wysokości udziałów. Jest to najbardziej popularny typ spółki LTD. W przeciwieństwie do spółek z o.o w Polsce, kapitał spółki w UK, podzielony na udziały (Share Capital), wobec których odpowiedzialność udziałowców jest ograniczona jedynie do wysokości kapitału wniesionego do spółki.

Trzeba pamiętać o tym, że z taką spółką nie mamy możliwości oferować udziałów na publicznych rynkach papierów wartościowych. Możliwe jest jednak sprzedaż na podstawie umów kupna-sprzedaży pomiędzy osobami fizycznymi i prawnymi.

Private company limited by guarantee

Jest to forma podobna do zwykłej spółki LTD, choć różnice są dość znaczące. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością do wysokości gwarancji nie posiada żadnego kapitału zakładowego. Zamiast tego, przy zakładaniu jej założyciele pełnią bardziej funkcję gwarantów niż udziałowców. W wyniku tego, w przeciwieństwie do spółki LTD by shares, gdzie udziałowcy nie odpowiadają za bankructwo spółki swoimi własnymi finansami, tutaj założyciele muszą zapewnić gwarancję (guarantee) o odpowiedniej, ustalonej wcześniej wysokości.

Taka forma spółki LTD najczęściej jest wykorzystywana przez firmy charytatywne, ponieważ nie dążą one do zysków na własny cel.

Private unlimited company

Zwana też spółką z nieograniczoną odpowiedzialnością, private unlimited company traktowana jest jako osoba prawna, w przeciwieństwie do spółki cywilnej. Posiadając taką spółkę nie mamy tylu obowiązków, co przy firmie z ograniczoną odpowiedzialnością, np. nie ma konieczności publikowania szczegółowych danych. Kapitał zakładowy nie jest konieczny, ale za to za spółkę odpowiadamy całym swoim majątkiem.

Public limited company

Inaczej spółka akcyjna. Przy zakładaniu public limited company kapitał zakładowy podzielony jest na akcje, a odpowiedzialność akcjonariuszy jest ograniczona do wysokości udziału w kapitale. W przeciwieństwie do private limited company, akcje spółki można poddać publicznej sprzedaży na giełdach papierów wartościowych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że spółka musi mieć co najmniej dwóch dyrektorów i sekretarza.

Którą formę wybrać?

To, jaki typ spółki będzie dla nas najlepszy zależy od wielu czynników. Jaki jest cel naszej działalności? Jakimi funduszami dysponujemy? Co chcemy osiągnąć? Jesli właśnie zaczynasz na rynku brytyjskim, prawdopodobnie najlepiej poradzisz sobie z private company limited by shares. Niezależnie od formy, warto jednak pamiętać o tym, by zadbać o dobre ubezpieczenie dla firm – bez niego wiele ryzykujesz.

Dodaj komentarz