Czy można założyć firmę u notariusza?

0
1823

Zakładanie swojej firmy wymaga wiedzy dotyczącej przedsiębiorczości, podatków i prawa. Ten, kto choć raz zakładał firmę lub o tym myśli wie, jak dużo jest skomplikowanych z pozoru lub nie przepisów. Wielu to przerasta i rezygnują z własnej działalności. Jednak czy wiedzą, że istnieje sposób na założenie firmy, który jest prosty i bezpieczny? Jak wygląda zakładanie firmy u notariusza?

Założenie firmy u… notariusza?

Niektóre kancelarie notarialne oferują usługę zakładania spółek. Po zrobieniu dobrego researchu z pewnością znajdziemy taką ofertę. Czasami cały proces ogranicza się do jednej wizyty u notariusza. Większość z Was się pewnie dziwi, że notariusz robi coś innego niż spisywanie aktów notarialnych. Oto czym jeszcze zajmują się kancelarie notarialne na przykładzie jednej z krakowskich.

Notariusz Kraków – oferta:

  • Sporządzanie aktów notarialnych,
  • Sporządzanie poświadczeń,
  • Sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia,
  • Doręczanie oświadczeń,
  • Spisywanie różnych protokołów,
  • Sporządzanie protesty weksli i czeków,
  • Przyjmowanie na przechowanie pieniędzy, papierów wartościowych, dokumentów, danych na nośnikach,
  • Sporządzanie wpisów, odpisów i wyciągów dokumentów,
  • Sporządzanie projektów aktów oświadczeń lub innych dokumentów,
  • Sporządzanie innych czynności, które wynikają z odrębnych przepisów prawa,
  • Zakładanie spółek.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy notariusza?

Zakładanie firmy/spółki to proces czasochłonny. Opiszemy to na przykładnie spółki. Najpierw należy sporządzić umowę spółki. I tutaj już mamy obowiązek poświadczenia notarialnego, ponieważ powyższa umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Taka umowa powinna zawierać nazwę firmy, adres siedziby, przedmiot działalności, wysokość kapitału zakładowego, informacje czy wspólnicy mogą mieć więcej niż jeden udział, ilość wspólników oraz czas trwania spółki.

Następnie należy wpisać spółkę do KRS, należy to zrobić nie później niż do 6 miesięcy od podpisania umowy spółki. Wnioski należy dostarczyć do sądu właściwego dla siedziby firmy. Oprócz wymaganych formularzy należy złożyć również umowę spółki oraz oświadczenia członków zarząd dotyczące pokrycia kapitału.


Jak widać oświadczeń, zaświadczeń, wniosków i pism jest bardzo dużo. To tylko niewielka część wszystkich obowiązków, jakie stoją przed kimś, kto zakłada firmę. Dlatego biorąc pod uwagę wszystkie czynności, jakie należy wykonać przy założeniu firmy, warto skorzystać z pomocy. Zwłaszcza że przepisy są bardzo często zawiłe i mało zrozumiałe. Pomoc notariusza może sprawić, że przejdziemy przez cały ten proces spokojnie i bezpiecznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here