Czym jest ransomware i dlaczego zagraża Twojej firmie?

0
866

Ochrona przed ransomware, szkodliwe oprogramowanie ransomware, jak zabezpieczyć komputer przed ransomware

Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że korzystanie z internetu stało się codziennością dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Jednocześnie każdego dnia pojawiają się nowe zagrożenia, potencjalnie niebezpieczne dla firmowych danych.

Jednym z ważnych aspektów polityki bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie jest obecnie skuteczna ochrona przed ransomware. Jest to szkodliwe oprogramowanie, które nie tylko infekuje pliki, ale naraża nas na straty finansowe. Jak zabezpieczyć przed nim komputer?

Co to jest oprogramowanie ransomware i kto jest zagrożony?

Pod pojęciem ransomware kryją się groźne aplikacje, które blokują dostęp do komputera, dopóki nie zapłacimy określonej kwoty. Często jest możliwe usunięcie oprogramowania bez ponoszenia strat, jednakże wymaga to odpowiedniej wiedzy.

Sam termin pochodzi od złożenia angielskich słów ransom oraz software, które oznaczają odpowiednio „okup” i „program komputerowy”. Jednym z najprostszych przykładów tego typu zagrożeń jest tzw. wirus „Polska Policja”, który wciąż infekuje komputery Polaków.

Jakie są rodzaje szkodliwego ransomware szyfrującego?

Pierwszym rodzajem szkodliwego oprogramowania ransomware był screen-locker, który jedynie blokował dostęp do ekranu. Można go usunąć samodzielnie, posiadając odpowiednią wiedzę techniczną. Z powodu małej skuteczności przestępcy rozwinęli groźne narzędzia.

Kolejnym etapem ewolucji są rozwiązania crypto-ransomware. Szyfrują lokalne pliki oraz te przechowywane w chmurze i żądają okupu. Ostatnim rodzajem, obecnie najgroźniejszym, jest disk-encryptor, który jest w stanie zaszyfrować dysk i zablokować uruchomienie systemu.

Jak zabezpieczyć się przed szkodliwym oprogramowaniem?

Do zabezpieczenia się przed szkodliwym oprogramowaniem warto wdrożyć odpowiednie procedury w polityce bezpieczeństwa. Istotne jest edukowanie pracowników, by nie korzystali z niezaufanych stron internetowych i nie pobierali załączników od nieznanych nadawców.

Dobrym sposobem, który pomoże w ochronie przed nowymi zagrożeniami, jest również inwestycja w odpowiedni pakiet bezpieczeństwa. Zapewni on skuteczne zabezpieczenie przed wirusami, jak i malware, phishingiem czy atakami przestępców internetowych.

Czy do ochrony przed ransomware wystarczy antywirus?

Należy pamiętać, że sam antywirus nie wystarczy do skutecznej ochrony przed wszystkimi niebezpieczeństwami. Poza nieustannym podnoszeniem kwalifikacji pracowników oraz aktualizowaniem procedur warto też wykonywać bezpieczne kopie zapasowe danych.

Wdrożenie dobrego pakietu antywirusowego pozwoli nam dodatkowo zabezpieczyć się przed wieloma innymi zagrożeniami. Dużym atutem nowoczesnych rozwiązań dla firm jest obecność rozbudowanych firewalli, które chronią przed atakami hakerskimi.

Zadbaj o bezpieczeństwo IT w firmie z oprogramowaniem Bitdefender!

Regularne tworzenie kopii bezpieczeństwa plików i edukowanie pracowników to podstawowe aspekty walki z niebezpiecznymi zjawiskami występującymi w internecie. Ich uzupełnienie stanowią profesjonalne pakiety antywirusowe z zaporą ogniową.

Jeżeli chcesz zadbać o bezpieczeństwo IT w firmie na najwyższym poziomie, to powinieneś zainteresować się rozwiązaniami oferowanymi przez Bitdefender. Oprogramowanie Internet Security oraz Total Security Multi-Device zapewni skuteczną ochronę firmowego sprzętu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here