Obsługa prawna firm – kiedy warto się na nią zdecydować?

0
916

Planujesz założenie firmy? A może prowadzisz już działalność od dłuższego czasu i zastanawiasz się, jak rozwiązać kwestie prawne w swoim przedsiębiorstwie? Dobrym pomysłem będzie nawiązanie współpracy z prawnikiem. Sprawdź, w jakich sytuacjach opłaca się skorzystać z obsługi prawnej firm i co można dzięki niej zyskać.

Kiedy nie chcesz tworzyć nowego etatu

Część przedsiębiorstw posiada własny dział prawny lub zatrudnia jednego prawnika na etat. To rozwiązanie generuje jednak sporo kosztów. Wydatki nie ograniczają się do wypłacania wynagrodzenia, ale obejmują też płacenie składek na ubezpieczenia społeczne, pokrywanie kosztów urlopów i zwolnień. Korzystanie z usług zewnętrznej firmy – kancelarii prawnej – pozwala więc dużo zaoszczędzić i ściąga z barków przedsiębiorcy obowiązek szukania odpowiedniego specjalisty drogą rekrutacji.

Gdy firma zacznie się rozwijać

W początkowym etapie rozwoju działalności w wielu sprawach można poradzić sobie bez wsparcia prawnika. Część zagadnień uda się opanować samodzielnie, a podejmowane decyzje nie wiążą się z bardzo dużym ryzykiem. Ponadto w niektórych branżach prawdopodobieństwo konieczności zasięgnięcia porady prawnej okazuje się nieznaczne. Wówczas, zamiast decydować się na stałą obsługę prawną, można poprzestać na doraźnych konsultacjach.

Sytuacja zmienia się, kiedy przedsiębiorstwo zaczyna się rozwijać. Gdy inwestycje obarczone są coraz większym ryzykiem, liczba kontrahentów rośnie, kontrakty dotyczą coraz większych sum i formułuje się coraz więcej nowych umów, korzystanie z obsługi prawnej dla firm staje się niemal koniecznością. Nawiązanie współpracy ze specjalistami od danej dziedziny prawa pozwala zabezpieczyć interesy przedsiębiorstwa, uniknąć sporów i konsekwencji nieznajomości obowiązujących przepisów, a także sprawniej negocjować korzystne warunki umów. Obsługa prawna przydaje się przede wszystkim spółkom albo bardzo dużym firmom, których skala działalności obejmuje coraz więcej obszarów i wymaga wieloaspektowego zabezpieczenia.

Źródło: https://kancelaria-pertek.pl/nasze-uslugi/obsluga-przedsiebiorstw/

Kiedy chcesz odciążyć swój personel

W niektórych firmach, zamiast zatrudniać prawnika, dbanie o kwestie prawne powierza się wybranym członkom zespołu. Taka decyzja może zaszkodzić przedsiębiorstwu na dwa sposoby. Po pierwsze nałożenie na pracownika obowiązków niezwiązanych z jego wiedzą i doświadczeniem nierzadko prowadzi do kosztownych błędów. Mogą one wynikać z nieznajomości prawa lub powierzchownego zrozumienia określonych zagadnień. Po drugie obarczanie personelu dodatkowymi zadaniami odciąga go od jego zasadniczych obowiązków. Skorzystanie z obsługi prawnej firm pozwala powierzać zespołowi jedynie te działania, z których jest w stanie się wywiązać, przynosząc zysk przedsiębiorstwu. Dzięki temu rozwiązaniu pracownicy mogą skupić się na swoich obowiązkach i działać efektywniej.

Gdy liczy się oszczędność czasu

Szukanie specjalisty od określonej dziedziny prawa za każdym razem, gdy jakaś kwestia związana z prowadzonym biznesem wymaga konsultacji prawnej, bywa uciążliwe. Zamiast skupić się na zasadniczej działalności firmy, traci się czas na częste zapoznawanie się z ofertami różnych kancelarii i odbywanie rozmów. W takich przypadkach należy też każdorazowo wprowadzić nową osobę w specyfikę swojej działalności i przybliżyć naturę problemu. Stała obsługa prawna firm pozwala zaoszczędzić czas poświęcany na szukanie odpowiedniego prawnika i przedstawianie mu sytuacji przedsiębiorstwa. Kiedy często korzysta się z pomocy kancelarii, jej pracownicy dobrze znają sprawy firmy, którą mają reprezentować. Dzięki stałemu wsparciu prawników można szybciej podejmować ważne decyzje, rozwiązywać spory i naprawiać ewentualne błędy. Ponadto skuteczniej uda się unikać kar grożących nawet za nie świadome naruszenie przepisów.

Skomplikowana natura prawa i częste zmiany regulacji powodują, że korzystanie z obsługi prawnej okazuje się dla wielu firm czymś niezbędnym. Na nawiązanie współpracy z prawnikiem warto zdecydować się wtedy, gdy liczy się oszczędność czasu, a przedsiębiorstwo zaczyna się rozwijać i koniecznie należy zabezpieczyć jego interesy. Obsługa prawna świadczona przez zewnętrzną kancelarię sprawdzi się również w sytuacjach, kiedy nie chce się tworzyć osobnego etatu ani obarczać pracowników zadaniami dotyczącymi prawa. W każdym omówionym przypadku korzystanie z pomocy prawnika opłaci się przedsiębiorcy, niezależnie od tego, czy prowadzi niewielką spółkę, czy też kieruje dużą korporacją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here