Serwery dla małych i dużych firm – gdzie jest różnica?

0
1275

Czy wiedzieliście, że codziennie korzystamy z serwerów? Przeglądamy internet, korzystamy z bankowości elektronicznej, wysyłamy maile czy rozmawiamy na videorozmowach. W każdym z tych przypadków robimy to za pośrednictwem serwera. Skoro dla zwykłych użytkowników serwery są tak ważne, to co dopiero dla przedsiębiorstw, które pracują za pomocą serwerów.

Czym charakteryzuje się serwer dla małych i średnich firm?

Zacznijmy od podstaw. Serwery mają dwa typy obudowy: serwery rack i serwery tower. Różnią się w zależności od modelu parametrami i mocami przerobowymi. Jednak ich fundamentalną różnicą jest wygląd. Serwery typu rack są dedykowane do szaf serwerowych, natomiast typ tower jest „wolnostojący”.

Prowadząc małą bądź średnią firmę jesteśmy ograniczeni budżetem. Rzadko możemy wydać na serwer dużo pieniędzy,  dlatego pierwszym kryterium określającym zakup jest cena serwera. Kolejną wytyczną jest procesor, który powinien umożliwiać maksymalne wykorzystanie pojemności szafy serwerowej. Składa się na to jego odpowiednia wydajność wraz z możliwością dodania dodatkowej pamięci z dyskami zewnętrznymi. Co to oznacza tak naprawdę? Tyle, że serwer umożliwia wydajne i szybkie wysyłanie danych, pracę na danych oraz komunikacje pracowników w firmie. Ostatnią rzeczą, która jest ważna dla firmy, która szuka serwera jest ochrona danych. Żaden przedsiębiorca, nawet ten najmniejszy nie chce, aby jego dane i pliki firmowe gdzieś wyciekły, zostały skradzione lub uszkodzone. Przykładem wyżej opisanego serwera, jest serwer Dell R340, który dedykowany jest właśnie dla mniejszych firm, które stawiają na płynność pracy i ochronę danych. 


Serwer dla dużej firmy – jaki powinien być?

Skoro wiemy już czym cechuje się serwer dla mniejszych firm. Sprawdźmy czym różni się od tego dla dużych korporacji. Różnica jest od razu widoczna po cenie serwera i funkcjach. Ponieważ oprócz bardzo wydajnego procesora, dużej pamięci, możliwości podpięcia zewnętrznych dysków i dużej liczby rdzeni, ważne są funkcje zarządzające serwerem. Serwery dla dużych korporacji często posiadają funkcję automatycznego rozwiązywania rutynowych problemów oraz umożliwiają dostęp do nich z każdego miejsca na świecie. Dla przykładu Serwer Dell R740xd wyposażony jest w system OpenManage, który umożliwia zautomatyzowane zarządzanie niektórymi rutynowymi zadaniami. Daje centralny punkt dostępu, w celu monitorowania i zarządzania systemami. Dodatkowo serwer ten posiada funkcje QuickSync 2, która daje możliwość dostępu do serwera z poziomu telefonu czy tabletu z dowolnego miejsca na świecie. Jedyne wymaganie to połączenie z internetem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here