Faktoring – elastyczna forma finansowania dostępna dla każdego przedsiębiorcy?

0
848

Sposobów na pozyskanie środków na bieżące finansowanie działalności jest co najmniej kilka, jednak nie wszystkie z nich dostępne są od ręki i dla każdego. Co w sytuacji, gdy firma potrzebuje środków na już, a długotrwałe procedury bankowe nie ułatwiają jej działania? Czy faktoring może być skutecznym rozwiązaniem problemów z płynnością finansową? Kto może skorzystać z usług faktoringowych?

Faktoring nie jest jeszcze w naszym kraju zbyt popularną usługą finansową, ale sytuacja ta wyraźnie się zmienia. Przedsiębiorcy coraz lepiej zorientowani są w ofercie instytucji finansowych i coraz chętniej sięgają po produkty, które są dla nich dostępne i dostosowane do potrzeb ich biznesów.

Czym jest i jak działa faktoring?

Faktoring to stosunkowo prosta usługa finansowa, która umożliwia przedsiębiorcom wręcz natychmiastowe uwolnienie środków zamrożonych na fakturach z odroczonym terminem płatności. Faktury takie w wielu branżach są standardem i wręcz warunkiem współpracy, dlatego często przedsiębiorcy nie mają wyboru. Muszą wystawiać faktury z terminem płatności odroczonym nawet o 90–120 dni i cierpliwie czekać na należności z faktur.

Sytuacja ta rodzi jednak spore wyzwanie w kontekście zarządzania płynnością finansową. Tak długi czas oczekiwania na środki zmusza wielu przedsiębiorców do poszukiwania alternatywnych źródeł finansowania bieżącej działalności. Sprzedając nieprzeterminowane faktury z odroczonym terminem płatności firmie faktoringowej, można w zaledwie kilka chwil odzyskać środki zamrożone na fakturach i przeznaczyć je na dowolny cel. Wszystko to bez konieczności dokumentowania zdolności kredytowej czy ustanawiania zabezpieczeń na majątku firmy.

Czy faktoring jest dla każdego?

W początkowej fazie rozwoju usług faktoringowych w Polsce oferowane były one wyłącznie przez banki, a ich dostępność była mocno ograniczona. Mniejsza też była świadomość przedsiębiorców na temat istnienia alternatywnych dla kredytów metod pozyskiwania środków na finansowanie działalności. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Usługi faktoringowe oferują zarówno banki, jak i fintechy, które nierzadko specjalizują się w obsłudze klientów z konkretnych branż – oferują usługi niezwykle elastyczne i maksymalnie dopasowane do specyfiki danego biznesu.

Szeroka i niezwykle różnorodna oferta firm faktoringowych sprawia, że dziś korzystać z nich może dosłownie każdy. W tym również mikroprzedsiębiorcy oraz freelancerzy, którzy wbrew pozorom również często funkcjonują w środowisku, gdzie faktury z odroczonym terminem płatności są standardem i warunkują możliwość rozpoczęcia współpracy.

Ile kosztują nowoczesne usługi faktoringowe?

Ceny usług faktoringowych kształtowane są przez każdy podmiot indywidualnie, stąd mogą się mniej lub bardziej od siebie różnić. Wiele zależy również od tego, jaki rodzaj faktoringu wybierzemy i czy zdecydujemy się usługę uzupełnić o dodatkowe, niezależne elementy – np. usługi windykacyjne. Przykładowo w NFG (https://nfg.pl/faktoring) ceny zaczynają się już od 1,99 zł za każde sfinansowane 100 zł na okres 30 dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here