Wysyłanie dużych gabarytów – o czym należy wiedzieć?

0
759

Większość przesyłek kurierskich posiada standardowe rozmiary. Zdarza się jednak konieczność przetransportowania paczek o dużych gabarytach i niestandardowych wymiarach. Co warto wiedzieć na temat tej usługi realizowanej przez kurierów przed jej zamówieniem?

Czym są przesyłki o dużych gabarytach?

Każdy kurier posługuje się nieco innym regulaminem i prowadzi swoją własną politykę. Dlatego definicja przesyłek o dużych gabarytach bywa odmienna, zależnie od konkretnego przewoźnika. Najczęściej kurierzy określają w swoim regulaminie minimalne wymiary przesyłek gabarytowych, o ile w ogóle zajmują się ich przewozem. Z oczywistych względów wysłanie wielkich gabarytów wiąże się z wyższymi kosztami – o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent. Jednak skorzystanie z usług kurierskich często jest opcją bardziej opłacalną niż zwrócenie się w tym celu do indywidualnego przewoźnika.

Jak znaleźć odpowiedniego kuriera do dużych gabarytów?

Znając szacowane wymiary paczki, należy przejrzeć regulaminy firm kurierskich, aby sprawdzić, czy będą one w stanie zrealizować to zamówienie. Większość wiodących przewoźników realizuje przesyłki niestandardowe, również takie o bardzo pokaźnych wymiarach. Istnieje jeszcze prostszy i wygodniejszy sposób na dokonanie kalkulacji – skorzystanie z brokera kurierskiego, takiego jak Sendit.pl. Dzięki temu w jednym miejscu można wycenić usługę u wielu przewoźników i znaleźć najkorzystniejszą cenę. Stawki oferowane przez brokerów są zwykle niższe od katalogowych, zwłaszcza przy większej liczbie zamówień. Usługa jest natomiast realizowana dokładnie w taki sam sposób, jak zamawiana bezpośrednio na stronie przewoźnika.

Jak zapakować duże gabaryty?

Ważną kwestią jest odpowiednie zapakowanie dużych gabarytów. Ze względu na niestandardowe wymiary zwykły karton może być niewystarczający. Dużą rolę odgrywa tutaj między innymi masa przesyłki, jak również materiał z którego jest wykonana. Niektóre przedmioty, takie jak instrumenty muzyczne mają swoje własne futerały, w innych przypadkach trzeba zdać się na improwizację. Gdy to możliwe, dobrze sprawdzi się standardowa wysyłka paletowa. Aby nie popełnić błędu, najlepiej dokładnie wczytać się w regulamin przewoźnika bądź poszukać inspiracji w sieci.

Ciekawy poradnik dotyczący przesyłek o dużych gabarytach można znaleźć na stronie: https://www.sendit.pl/blog/jak-wyslac-opony-kurierem-praktyczny-poradnik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here