Czym jest rekrutacja zewnętrzna i kiedy warto skorzystać z firmy rekrutacyjnej?

Rekrutacja zewnętrzna staje się obecnie coraz bardziej popularna. Wynika to z modyfikacji w strukturach niektórych firm oraz dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. Jest to rozwiązanie praktyczne, które zapewnia profesjonalną rekrutację oraz szybkie rozwiązanie problemu w postaci braku pracowników. Czym jest rekrutacja zewnętrzna i kiedy warto skorzystać z firmy rekrutacyjnej? Poniżej odpowiedzi.

Czym jest rekrutacja zewnętrzna?

Rekrutacja zewnętrzna ma miejsce wtedy, kiedy zadanie znalezienia nowych pracowników zostaje zlecone na zewnątrz. Zazwyczaj podejmuje się tego firma rekrutacyjna lub agencja zatrudnienia. Proces ten obejmuje nie tylko pozyskanie nowych pracowników, ale także szeroko rozumiane doradztwo np. na temat metod poszukiwania pracowników, określania wymagań wobec kandydatów, czy też sposobu zatrudnienia. Można powiedzieć, że są to wszystkie działania, jakie podejmuje firma, aby znaleźć odpowiedniego pracownika. Rekrutacja odbywa się na podstawie planu, który zostaje opracowany przez firmę zlecająca rekrutację oraz firmę, która będzie ją przeprowadzać.

Kiedy warto skorzystać z usług firmy rekrutacyjnej?

Agencja zatrudnienia lub firma rekrutacyjna może przyjść z pomocą zawsze. Jednak są momenty, kiedy ich pomoc będzie wyjątkowo potrzebna. Mianowice usługi takich firm sprawdzą się, kiedy firma potrzebuje wielu pracowników w jednym czasie. Firmy z branży HR mają większe możliwości związane z dotarciem do potencjalnych pracowników, a to stwarza większe szanse na pozyskanie dużej liczby pracowników. Z usług rekrutacyjnych warto skorzystać, kiedy poszukuje się specjalisty z wąskiej dziedziny. Znalezienie odpowiednio wykwalifikowanej osoby jest wówczas bardzo trudne, dlatego trzeba uruchomić jak najwięcej kanałów informacji. Ponadto rekrutowanie przez firmy zewnętrzne jest korzystne w przypadku dużego obciążenia działu kadrowego w firmie.

Zalety i wady rekrutacji zewnętrznej

Rekrutacja zewnętrzna, jak każde zjawisko ma swoje wady i zalety. Do jej pozytywnych aspektów należą przede wszystkim:

  • profesjonalne prowadzenie rekrutacji,
  • możliwość dotarcia do dużej liczby potencjalnych pracowników,
  • zorientowanie na wynik i skupienie tylko na rekrutacji, a nie innych zadaniach,
  • doświadczenie w prowadzeniu rozmów i pozyskiwaniu pracowników,
  • odciążenie firmy poszukującej pracownika,
  • oszczędność czasu.

Oczywiście rekrutacja ma także swoje wady, jak dodatkowe koszty, brak kontaktu pracodawcy z pracownikiem podczas procesu rekrutacyjnego. Podsumowując, jest to rozwiązanie, które pozwala dotrzeć do większej ilości potencjalnych pracowników, zwiększając szanse zatrudnienia odpowiedniego specjalisty.

Więcej: https://arfahr.pl/

Dodaj komentarz